Bõrgyógyászati távkonzultációs rendszert fejlesztettek Szegeden
Választás 2014 – Botka: az Orbán-kormány leválthatĂł
Olimpia Olimpia
Szocsi 2014 - Matt gyõzött mûlesiklásban - FRISSÍTETT
MTI   2014 February 22, Saturday

Hozzászólások Nyomtat E-mail PDF
(MTI) - Az osztrák Mario Matt nyerte az alpesi sízõk férfi mûlesikló számát a szocsi téli olimpia szombati versenynapján. A játékok utolsó magyar indulójaként Farkas Norbert kiesett.

A szakág specialistájának számító 34 éves Matt korábban kétszer, 2001-ben és 2007-ben nyert világbajnokságot, de ötkarikás játékokról még érme sem volt. Mögötte honfitársa, a világbajnoki címvédõ Marcel Hirscher lett a második és az idény felfedezettjének számító norvég Henrik Kristoffersen a harmadik.
    Az elsõ sorozat elsõ indulójaként a svéd Andre Myhrer szépen síelt végig a pályán, de akkor még senki nem gondolta, hogy ez több mint egy jó idõ. Már csak azért sem, mert hármas rajtszámmal Matt igazán ritmusos menettel máris majdnem fél másodpercet faragott rajta. Ezt követõen viszont mindenkinek meggyûlt a baja a német edzõ által tûzött pályával, még a legnagyobb favoritok sem tudtak jó tempóban, hiba nélkül végigmenni rajta.
    Matt után az elsõ számú favoritnak tartott honfitársa, az összetett és szakági világkupában is vezetõ Hirscher következett, de hátránya több mint egy másodperces lett, ahogy a játékok elõtti utolsó világkupafutamon gyõztes Kristoffersennek is. Aztán a tavalyi vb-n ezüstérmes német Felix Neureuther, a szám vancouveri ezüstérmese, a Szocsiban szuperkombinációban sorozatban harmadszor második horvát Ivica Kostelic és az óriás-mûlesiklásban bronzérmes francia Alexis Pinturault sem tudott jól megbirkózni a pályával. Amikor már sokan azt gondolhatták, hogy a pálya romlott rendkívül gyorsan, akkor jött elõbb 12-essel a francia Jean-Baptiste Grange, majd 16-ossal az óriás-mûlesiklás bajnoka, az amerikai Ted Ligety, és mindketten egy másodpercen belül maradtak Matthoz képest. Az igazi meglepetést azonban Stefano Gross szolgáltatta: a vk-futamokon mindössze három dobogós hellyel büszkélkedõ olasz pontosan olyan idõt ért el, mint a harmadik helyen álló svéd Mattias Hargin.
    A második futamban még az elsõnél is nehezebb pálya várta a mezõnyt, így sorra estek ki a sízõk, ám a sztárok közül elõbb Kristoffersen javított, tõle pedig Hirscher vette át a vezetést. Érezhetõ volt, hogy mindketten a saját határaik mellett a pályáét is feszegették, de egyikük sem tévesztett kaput. Aztán ahogy nõtt a tét, úgy egyre többen kockáztattak és hibáztak is a rendkívül nehéz tûzésû pályán, amelyet a horvát Ante Kostelic jelölt ki. Igazi "csillaghullás" volt: sorrendben kiesett Pinturault, Neureuther, Ligety és az elsõ futamban ötödik Grange. Hargin ugyan célba ért, de számtalanszor megtört a lendülete, így végül a hetedik pozícióba esett vissza, majd Myhrer szintén a kiesõk táborát gyarapította.
    Ekkor következett Matt, aki az elmúlt három esztendõben egyetlen vk-viadalon nyert, igaz, a sikert tavaly decemberben aratta, amellyel minden idõk legidõsebb vk-futamgyõztese lett mûlesiklásban. A közönség elképesztõ hangzavarral, kolompokkal, trombitákkal jelezte, hogy tetõfokára hágott izgalom. A Hirscherrel szemben 1.28 másodperc elõnnyel rendelkezõ Matt elrajtolt és nagy lendülettel vágott a pályának. Ugyan nem tudott olyan ritmusosan haladni, mint Hirscher és Kristoffersen, de a cél elõtti utolsó ellenõrzõpontra így is maradt több mint fél másodperc az elõnyébõl, ráadásul a pálya nehéz, kieséssel fenyegetõ részén már túl volt. A közönség extázisban várta Mattot, aki végül 28 századdal gyõzött, megkoronázva ezzel pályafutását.
    A 21 éves Farkas Norbert az elsõ futamot még teljesítette, nem is rosszul, ugyanis 94-es rajtszámmal 58. idõvel ért célba és az utána következõk egyike sem tudta megelõzni. A második menet azonban kifogott az érdi versenyzõn, a pálya középsõ részén egy függõleges kaput a lába közé vett, így kiesett, pedig jó tempóban haladt és ha célba ér, akár a legjobb harmincba is bekerülhetett volna.
    "Az elsõ futammal elégedett vagyok. Kifejezetten jól síeltem ahhoz képest, hogy a magas rajtszámom miatt már nagyon elhasznált pályám volt. A második futam elképesztõen nehéz volt, nem véletlenül estek ki ennyien. A legveszélyesebb felsõ részt, ha két nagyobb hibával is, de túléltem, aztán sajnos a függõleges kapuról lekéstem, mert az elõzõnél lecsúsztam" - mondta az MTI-nek Farkas Norbert, aki kifejtette: attól volt nagyon nehéz a pálya, hogy nagyon messze voltak tûzve a kapuk egymástól, azaz hatalmasakat, szinte már felfelé kellett kanyarodni egyes részeken, ráadásul sokszor mindezt három gyorsabb kapu után. Farkas Norbert hozzátette, hogy négy év múlva szeretne a legjobb harmincban végezni.
    A 117 fõs mezõnybõl végül csak 45-en fejezték be a versenyt.

•     EredmĂ©nyek:

alpesi sí, férfiak, mûlesiklás, olimpiai bajnok:
 Mario Matt (Ausztria) 1:41.84 perc (1. futam: 46.70 másodperc/2. futam: 55.14 másodperc)
2. Marcel Hirscher (Ausztria) 1:42.12 (47.98/54.14)
3. Henrik Kristoffersen (Norvégia) 1:42.67 (48.49/54.18)