Bõrgyógyászati távkonzultációs rendszert fejlesztettek Szegeden
Elindult az utastájékoztató-rendszer tesztüzeme a szegedi megállókban
Olimpia Olimpia
Szocsi 2014 - Cologna gyõzött 15 km-en is a férfi sífutóknál, Szabó 78. - FRISSÍTETT
MTI   2014 February 14, Friday

(MTI) - A 15+15 kilométeres számban vasárnap gyõztes svájci Dario Cologna nyerte meg a férfi sífutók 15 kilométeres klasszikus stílusú számát a szocsi téli olimpia pénteki versenynapján. A magyar induló, Szabó Milán a 78. helyet szerezte meg.
  Hozzászólások Nyomtat E-mail PDF

A 27 éves Cologna, aki ezúttal rendkívül simán, közel félperces elõnnyel diadalmaskodott, pályafutása harmadik ötkarikás aranyérmét nyerte, ugyanis Vancouverben is elsõ lett ezen a távon, csak akkor szabadstílusban. Mögötte a svéd váltóval 2010-ben olimpiai bajnok Johan Olsson és Daniel Richardsson lett a második és harmadik.
     A verseny elején a finn Iivo Niskanen kezdett rendkívül erõsen, a táv egyharmadánál még közel tíz másodperccel vezetett a 17 fokos idõben rövidujjú ruhában induló Cologna elõtt, aki aztán a futam középsõ részén belehúzott, melynek köszönhetõen féltávon túl már a legjobb idõt produkálta, ráadásul a 8 és 10 km közötti szakaszon a teljes mezõnyre legalább 15 másodpercet vert, s ekkor utolérte a fél perccel elõtte indult Olssont is.
    Niskanen fokozatosan elfáradt, így a verseny utolsó harmadában a Colognával együtt tempózó Olsson simán megelõzte õt, sõt a cél elõtti 2,5 km-en több mint tíz másodperccel kikapott a lassan kezdõ, de fokozatosan belelendülõ Richardssontól is, s a finn végül a dobogóról is leszorult.
    A sprintben 73., 23 éves Szabó Milán 8:31.6 perccel maradt el Cologna idejétõl, s 78. lett a 91 fõs mezõnyben.
    "Nagyon elfáradtam. Ez volt életem elsõ egyéni indítású, klasszikus stílusú 15 km-es versenye, ráadásul több szempontból is rendkívül nehéz pályán, mert az útvonal során nagy a szintkülönbség, illetve az olvadó hó sem könnyítette a helyzetet" - mondta az egykori biatlonosként a szabadstílust jobban kedvelõ magyar versenyzõ, aki szerint léceinek vaxolása a lehetõségekhez képest jó volt, de a klasszikus stílusban a csúszó mellett szintén szükséges fogó vax túl sok volt.
     Szabó úgy vélte, ezúttal az volt a fontos, hogy megfelelõ tempót válasszon, amelyet végig bír, s ez sikerült is neki, így szerinte kihozta magából a maximumot ebben a számban.
    "Összességében nagy élmény volt az olimpia, épp ezért sajnálom, hogy hétfõn haza kell mennünk, aminek nem tudjuk az okát. Szerettem volna még élvezni a játékok hangulatát és érezni az olimpiai eszmét" - összegzett a gyöngyösi sífutó, aki a folytatást illetõen úgy fogalmazott, lát fantáziát a sprintben, de csak ha a jövõben több támogatáshoz jut, mert nem szeretné a szüleit "fejõs tehénnek" tekinteni.
    "Reálisnak gondolom, hogy négyéves felkészüléssel a legjobb harmincba, azaz a kieséses szakaszba kerüljek Pjongcsangban. Miklós Edit a jó példa, az õ céljain is mindenki csak nevetett, de bebizonyította, igenis elérhetõ. Ehhez viszont jobb körülményekre, azaz több támogatásra van szükség" - jelentette ki Szabó.
    A sífutó versenyek szombaton a 4x5 km-es nõi váltóval folytatódnak a szocsi téli olimpián, de a hátralévõ számokban magyar versenyzõ már nem indul.