(MTI) - Flashmobbal tiltakoztak civilek és a baloldali összefogás pártjai a fõvárosi Szabadság térre tervezett német megszállás emlékmûve és a szélsõséges, rasszista megnyilvánulások ellen szombaton, a volt tv-székház elõtt.
A demonstráción több százan vettek részt, az épület elõtti füves területen állók magasba tartott tábláin egyebek között a "Történelemhamisítás", "Szellemi kútmérgezés", "Hogyan juthattatok idáig?", "Fidesz, benyaltál a Jobbiknak?" felirat volt olvasható.
A megmozdulást Magyar Fruzsina dramaturg és a Radnóti- és Tolerancia-díjas Tolerancia Facebook-csoport szervezte azzal a céllal, hogy a kormány ne engedélyezze több szélsõjobboldali szervezet február 8-i megemlékezését a "becsület napjáról", és vonja vissza a német megszállás emlékmûvének engedélyét.
Az egybegyûltek elõtt a szocialista Hiller István hangsúlyozta: azért vannak itt, mert normális, békés, nyugodt Magyarországot szeretnének. Megfogalmazása szerint ma a szabadságnak nem bõvül, hanem szûkül a tere. Az ország náci megszállásának 70. évfordulóján nem az a megemlékezés módja, hogy emlékmûvet állítanak a Szabadság téren - mutatott rá. "Mi nem akarjuk ezt az emlékmûvet" - jelentette ki.
A Hazatérés templomának elõterében felavatott Horthy-szoborra célozva úgy fogalmazott: nem akarják, hogy az emlékmûvön álló birodalmi sas "a tér sarkában megbúvó Horthyval" ismét "összekacsintson". Együtt és határozottan ki kell jelenteni, hogy a deportálás, az deportálás, és a holokauszt része volt - rögzítette, hozzátéve: akik a holokausztot elkövették, aljas gyilkosok, s ezt nem szépíteni, nem relativizálni kell, hanem szembenézni vele.
Véleménye szerint ma Magyarországon a közelmúlt történelmének elõre megfontolt, tudatos átírása zajlik.
Vadai Ágnes, a DK alelnöke a "gombamód szaporodó" Horthy-szobrokról, kormánypárti képviselõk asszisztálásával "éledezõ" Horthy-korszakról beszélt, majd kritizálta a Nemzeti alaptantervet, amelyben nemzeti-konzervatív íróként szerepel Wass Albert, Nyirõ József és Szabó Dezsõ.
Azt mondta: a kormány olyan szobrot terveztet az V. kerület polgármesterének asszisztálásával, amely nemcsak felmentést ad azoknak, akik "részt vettek honfitársaink kiirtásában", hanem súlyosan sérti az áldozatok emlékét is.
Karácsony Gergely, az Együtt-PM politikusa a mai Magyarország legnagyobb bajának nevezte, hogy nincs világos választóvonal a politikai jobboldalon belül a szélsõjobb és a jobbközép között. Már nincs is jobbközép - vélekedett. Szerinte a tervezett emlékmûvel "el akarják hazudni" a 20. századot.
Popper Gábor a Magyar Liberális Párt képviseletében arról beszélt, hogy szeretné, ha gyermekei és unokái olyan világban nõnének fel, ahol nem kell félnie senkinek származása, bõrszíne, vallása, identitása, politikai nézetei miatt.
A rendezvény végén a résztvevõk átvonultak a tér sarkába, a német megszállás emlékmûvének tervezett helyéhez. Sebõ Gábor, a Tiszta Kezek Mozgalom aktivistája azt kérte, hogy a következõ napokban a résztvevõk a korszakot felidézõ fotókkal, emléktárgyakkal járuljanak hozzá egy, a téren rendezendõ történeti emlékkiállításhoz.
A tüntetésen jelen volt mások mellett Kovács László, Szanyi Tibor és Kunhalmi Ágnes szocialista politikus, Bauer Tamás, a DK politikusa és Mécs Imre, egykori szabaddemokrata, késõbb szocialista képviselõ. A résztvevõk között sárga csillagot viselve megjelent Bach Szilvia humorista is. Volt, aki áthúzott horogkeresztes jelvényt viselt tiltakozása jeléül.
Hozzszlsok Kedves Olvas! Jelentkezzen be s akkor hozzszlhat a tmhoz!