Koszovó kapja a Bosznia-Hercegovinától megvont uniós összeg felét
MTI
2013 December 10, Tuesday
(MTI) - Koszovóba irányítják át annak a 45 millió eurónak a felét, amelyet az európai uniós elõcsatlakozási alapokból (IPA) Bosznia-Hercegovinának szántak.
|
(MTI) - Koszovóba irányítják át annak a 45 millió eurónak a felét, amelyet az európai uniós elõcsatlakozási alapokból (IPA) Bosznia-Hercegovinának szántak.
Joost Korte, az Európai Bizottság bõvítéssel foglalkozó fõigazgatója-helyettese kedden szarajevói sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy Brüsszel megvonta a Szarajevónak szánt éves támogatás felét, 45 millió eurót, és az összegbõl 23,5 millió eurót Koszovónak, és ugyanennyit annak a regionális lakhatást segítõ programnak utalnak át, amely a Szerbia, Bosznia-Hercegovina, Montenegró és Horvátország területén élõ mintegy 74 ezer menekültnek segít. Bosznia-Hercegovinától azért vonták meg a támogatást, mert a balkáni ország vezetése nem tudott megállapodni az Emberi Jogok Európai Bírósága által hozott alkotmánymódosítási javaslat végrehajtásáról, vagyis a Sejdic-Finci-ügyként ismert eset rendezésérõl. Dervo Sejdic és Jakob Finci boszniai roma, illetve boszniai zsidó férfi 2006-ban az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult azzal a panasszal, hogy országuk alkotmánya másodrendû állampolgárnak minõsíti õket. Az alkotmány ugyanis megkülönbözteti a három "államalkotó" népcsoportot, a bosnyákot, a horvátot és a szerbet az "egyéb" népcsoportoktól. Azok, akik nem az államalkotó népcsoport tagjai, nem kerülhetnek be a törvényhozásba. A strasbourgi bíróság 2009 decemberében kihirdetett ítéletében Sejdicnek és Fincinek adott igazat, az EU pedig azt várja Bosznia-Hercegovinától, hogy törölje el a diszkriminatív cikkelyt az alaptörvénybõl. Korte egyébként azt is bejelentette, hogy a jövõ évi támogatások is veszélybe kerülnek, amennyiben a politikusok nem találnak megoldást, és nem egyeznek meg az uniós törvények átvételérõl és alkalmazásáról. "Nagyon sajnálom, hogy ilyen dolgokról kell beszélnem, de az ország vezetõinek világos üzenetet kell küldenünk. Abba a helyzetbe kerültünk, hogy ha nem történik elõrelépés, akkor ebben az országban nem folytatódhat a munka" - nyomatékosította Korte.
|
|
Kedves Olvas! Jelentkezzen be s akkor egy kattintssal nyithat a cikkhez frumos tmt.
Hozzszlsok Kedves Olvas! Jelentkezzen be s akkor hozzszlhat a tmhoz!