(MTI) - A sárkányt legyõzõ Szent Mihály arkangyal annak az új zenemûnek a hõse, amelyet vasárnap mutatnak be a budapesti Belvárosi Szent Mihály-templomban. Kollonay Zoltán zongora-orgonamûvész kompozíciója különleges hangszer-összeállításra készült: trombitára és orgonára.
A mû keletkezésének elõzményérõl Kollonay Zoltán az MTI-nek elmondta: mûvésztársa, Vámosi Péter mesélt a kisfiához fûzõdõ érzelmeirõl és feltette a kérdést, vajon ezek az emóciók megjeleníthetõk-e a zenében. "Ez indított a darab megírására és egy véletlen találkozás Athénban egy Szent Mihály arkangyalt ábrázoló ikonnal" - jegyezte meg.
Hozzátette: tavaly a Szent Filoména legenda megírásánál sikerült eltalálnia a két hangszer ideális együtthangzását, ez is segített abban, hogy elnyerje végsõ formáját legújabb mûve, a Szent Mihály arkangyal legyõzi a sárkányt címû alkotás.
A zeneszerzõk korábban csak a mûvek legünnepélyesebb, legemelkedettebb pillanataiban szólaltatták meg a harsonát, mára azonban a hangszer alkalmazási lehetõségei szélesedtek. Az orgona és a harsona hangja együtt ellenpontozza, kiegészíti és fenségessé teszik az elõadást - vélekedett. Kollonay Zoltán Magyarországon született, édesanyja görög, édesapja magyar. Elsõ diplomáját a debreceni Liszt Ferenc Zenemûvészeti Fõiskola zongora szakán, második diplomáját a budapesti Zeneakadémián szerezte, majd tanulmányait a bécsi zeneakadémián folytatta. Darabjait zongorával, orgonával, szintetizátorral szólóban vagy saját zenekara kíséretében adja elõ.
Stílusa híd a klasszikus, a görög és a könnyûzene között. Görög gyökerei mutatkoznak meg a Szent Filoména legendában, amely az õskeresztény görög királylány csodás menekülését és vértanú halálát dolgozza föl. A Németországban élõ magyar harsonamûvész, Vámosi Péter elsõ diplomáját Gyõrben, a másodikat a Budapesti Zeneakadémián szerezte kitüntetéssel, majd a stuttgarti, késõbb a mannheimi zenemûvészeti fõiskolán végzett szólista mûvészképzõ szakon.
Hozzszlsok Kedves Olvas! Jelentkezzen be s akkor hozzszlhat a tmhoz!