Májusban adják át a Bolyai-díjat
MTI
2013 April 22, Monday
(MTI) - Május 26-án adják át a Bolyai-díjat a Magyar Tudományos Akadémián, a díjazott személyét csak az ünnepségen hozzák nyilvánosságra - hangzott el a Bolyai Díj Alapítvány hétfõi budapesti sajtótájékoztatóján.
|
(MTI) - Május 26-án adják át a Bolyai-díjat a Magyar Tudományos Akadémián, a díjazott személyét csak az ünnepségen hozzák nyilvánosságra - hangzott el a Bolyai Díj Alapítvány hétfõi budapesti sajtótájékoztatóján.
Szabó Gábor akadémikus, a kuratórium elnöke kiemelte: a kétévente odaítélt díj a rendszerváltás óta a legnagyobb presztízsû, magánszemélyek által alapított magyar tudományos elismerés. A 100 ezer euróval (mintegy 30 millió forinttal) járó díjat tizennégy tagú - a magyar tudományos élet kiemelkedõ, elismert személyiségeibõl álló - bizottság ítéli oda, amelynek elnöke a mindenkori köztársasági elnök. Mint azt Szabó Gábor elmondta, a Bolyai-díj minõségét jelzi, hogy eddigi nyertesei saját szakterületük legnagyobb nemzetközi díjaival is büszkélkedhetnek. A hagyományok szerint a díjbizottság döntése után a köztársasági elnök tájékoztatja a nyertest. A díjazott egyfajta nagykövete lesz a magyar tudománynak - mondta a kuratórium elnöke, hozzátéve: az alapítvány is segédkezik abban, hogy a gyõztes minél több médiaszerepléshez juthasson, ezáltal lehetõséget kapva szakterületének "népszerûsítésére". A 2011-es évi Bolyai-díj gyõztese, Perczel András vegyész, egyetemi tanár a sajtótájékoztatón elmondta: a díj "jót tett a kémiának". Az elismerésnek köszönhetõen ugyanis nem csupán tudóstársai és a szakterület kaptak kiemelt figyelmet, hanem a középiskolákban tett látogatások révén lehetõség nyílt az utánpótlás-toborzásra is, amely mindig nagy feladatot jelent. A Bolyai-díj Alapítványt 1998-ban hozta létre magánvagyonából Karsai Béla, Lantos Csaba, valamint Somody Imre és akkori felesége. 2001-ben csatlakozott az alapítókhoz Várkonyi Attila és Alexander Brody. Az alapító okirat szerint a tudományterülethez nem köthetõ díj olyan magyar állampolgárságú vagy magyar származású személynek adományozható, aki nemzetközi szinten is kimagasló eredményt ért el a tudományos kutatás, fejlesztés, utánpótlás-nevelés területén, valamint ezek eredményeinek a társadalmi-gazdasági életben való hasznosítása terén. Elsõként, 2000-ben Freund Tamás neurobiológus, majd 2002-ben Roska Tamás villamosmérnök, 2004-ben Bor Zsolt lézerfizikus, 2007-ben Lovász László matematikus, 2009-ben Ritoók Zsigmond ókorkutató, 2011-ben pedig Perczel András vegyész vehette át a Bolyai-díjat.
|
|
Hozzszlsok Kedves Olvas! Jelentkezzen be s akkor hozzszlhat a tmhoz!