Elõzmények:
1944. jĂşnius 2.-án, 65 esztendõvel ezelõtt kezdõdött az angolszász lĂ©gierõk „Operation Frantic" fedõnevĂ» hadászati bombázĂł offenzĂvája. Ennek során Ă©rtĂ©k sĂşlyos lĂ©gitámadások városunkat is.
A normandiai partraszállás mĂ©lysĂ©gi elõkĂ©szĂtĂ©sĂ©nek rĂ©szekĂ©nt 1944. jĂşnius 2.-án angolszász lĂ©gierõk megindĂtották az „Operation Frantic" fedõnevĂ» hadászati bombázĂł offenzĂvát, mellyel kiterjesztettĂ©k a lĂ©giháborĂşt EurĂłpa teljes, nĂ©metek által megszállt terĂĽletĂ©re. Ezt megelõzõen a bombázások hazánk nyugati rĂ©szĂ©t, fõleg a DunántĂşlt Ă©s Budapestet Ă©rintettĂ©k, ettõl kezdve az egĂ©sz ország cĂ©lponttá vált. Ennek során Ă©rtĂ©k sĂşlyos lĂ©gitámadások városunkat is.
Kutatásaink során Szeged angolszász bombázásairól a legjobb és legtárgyilagosabb összefoglalót, talán meglepõ módon, az MSZMP Csongrád megyei Bizottsága Oktatási igazgatósága 1983-as évkönyvében, a kiváló, ugyanakkor méltatlanul mellõzött és elfeledett helytörténészünk, Dr. Kanyó Ferenc tollából találtuk. A szerzõ szóbeli engedélyével az alábbiakban ebbõl közlünk részleteket.
„Az elsõ lĂ©giriadĂłtĂłl, 1944. április 2.-tõl szeptember 19.-ig, az utolsĂł nagyobb
bombázókötelékek átrepüléséig, Szeged súlyos légitámadásokat élt át, és a békés polgári lakosság is megismerte a modern háború borzalmait. Szeged lakossága 72 légiriadót szenvedett el, és június 2.-tõl a várost hat stratégiai bombatámadás érte: június 2-án, július 3-án, augusztus 20-án, 24-én, 29-én és szeptember 3-án.
A jĂşnius 2-án kezdõdött stratĂ©giai bombázás az angol-amerikai „Frantic" hadmĂ»velet rĂ©szĂ©t kĂ©pezte a jĂşnius 6-i atlanti partraszállásnak. Ennek volt nyitány a város elsõ bombázása. Ezen a napon dĂ©lnyugat-Ă©szakkelet irányban, 100-120 kilomĂ©ter szĂ©les sávban KözĂ©p- Ă©s Kelet-Magyarországot (Szeged-Szolnok-Hatvan-Debrecen-Miskolc vonalban) támadták az amerikai bombázĂłkötelĂ©kek. CĂ©ljuk az volt, hogy a vasĂşti-közlekedĂ©si csomĂłpontok rombolásával megakadályozzák a nĂ©met erõk átcsoportosĂtását a keleti frontrĂłl a nyugati frontra. A szövetsĂ©ges hatalmak rĂ©szĂ©rõl Szegedet nappali támadások Ă©rtĂ©k. Az angol bombázĂłcsoport csak egyszer, szeptember 3-4-Ă©re fordulĂł Ă©jszaka támadta Szegedet.

Az amerikai Consolidated B-24 „Liberator", stratĂ©giai bombázĂłgĂ©pek jĂşnius 2-án reggel 9 Ăłrakor közelĂtettĂ©k meg Szegedet. A lĂ©giveszĂ©ly jelzĂ©st gyors lĂ©giriadĂł követte, de a repĂĽlõgĂ©pek csak átrepĂĽltek Szeged felett. Már lefĂşjták a lĂ©giriadĂłt, amikor 38 gĂ©pbõl állĂł bombázĂłkötelek visszafordult. Az Ăşjabb lĂ©giriadĂłt gyorsan követte a bombázás 10 Ăłra 20 perckor. A repĂĽlõgĂ©pek bombáikat szinte egyszerre oldották ki, becsapĂłdásuk után sĂ»rĂ» porfelhõ szállt fel a város dĂ©li rĂ©szĂ©bõl. A rendezõ pályaudvart cĂ©lozták, de a bombaszõnyeg pár száz mĂ©terre Ă©szakra csĂşszott Ă©s az AlsĂłváros utcasorait Ă©rte. KĂ©t gĂłcpontban szinte teljes
volt a pusztĂtás: a Röszkei Ăşt - Világos Ăşt - Szentmihálytelek sor Ă©s a BallagitĂł sor által határolt hĂ©t utcában Ă©s a Csonka utca - Kisfaludy utca NyĂl utca - Hattyas sor által határolt hĂ©t utcában. A ledobott nagyszámĂş 218 rombolĂł bombátĂłl szinte megsemmisĂĽlt a Hattyas sor, a FĂĽzes, Daru, Csonka, Kisfaludy, Harmat, Világos, Távol, Röszke, Boszorkányszigeti Ă©s Paprika utca, ahol 58 ház telitalálatot kapott, 212 ház sĂşlyosan megrongálĂłdott. Károsodás Ă©rte a rendezõ pályaudvart, utászlaktanyát, az alsĂłvárosi szennyvĂz-szivattyĂş telepet, a tiszai
védtöltést, de még a rendezõ pályaudvar mögötti gyümölcsöskertekben leesett bombák is 15 ezer pengõs kárt okoztak. (Az egész kár elérte a 4,5 millió pengõ értéket.)

A bombázás szinte sokkszerûen hatott a városra. Meghalt 30 polgári személy és 12 katona. A Füzes és Pálfy utca sarkán levõ ház romjai alól három nõt és egy kisgyereket húztak ki holtan a mûszaki mentõk. A többi 26 polgári halottat részben a tömeg és a katonák ásták ki a romok alól, részben pedig a kórházakban haltak meg sérüléseik következtében.
Az elsõ stratégiai bombatámadás után majd egy hónapos szünet volt, de két-három naponként kkor is légiriadó volt a városban a zavaró repülések és az átvonuló bombázókötelékek miatt.
A jĂşlius 3-i lĂ©gitámadás a vasĂşti hĂd ellen irányult, de egyenlõre sikertelenĂĽl. DĂ©lelõtt 10 Ăłra tájban jelentek meg a fĂ©lelmetes bĂşgásĂş Liberátorok a város felett. Már eltávoztak, amikor nĂ©gy gĂ©p kivált a kötelĂ©kbõl Ă©s 11 Ăłra 30 perckor nĂ©gy hullámban 34 nagymĂ©retĂ» rombolĂłbombát dobott le a Petõfi Sándor sugárĂşt - Tisza Lajos körĂşt, BĂ©csi körĂşt - vasĂşti hĂd - Ăšjszegedi Kendergyár körvonalába. A nagy rombolĂł erejĂ» bombák sĂşlyos károkat okoztak, a sĂ»rĂ»n beĂ©pĂtett Szentháromság utca házai között: Ăgy a 7-8. Ă©s 37. sz. ház telitalálatot kapott, összesen 7 ház romba dõlt, 161 ház megrongálĂłdott, köztĂĽk egyetemi Ă©pĂĽletek. A Horthy (ma Irinyi) kollĂ©gium, a pĂĽspöki palota, az OTI (SZTK) szĂ©kház, a Fogadalmi Templom stb. Egy-egy bombatalálatot kapott a Piarista Gimnázium, a BõrgyĂłgyászati Klinika, a Közraktár Rt egyik raktárĂ©pĂĽlete. A vasĂşti hĂd mellett három bomba a Tiszába hullott, egy bomba közvetlenĂĽl a vasĂşti hĂd Ăşjszegedi hĂdfõje mellett a töltĂ©sbe fĂşrĂłdott, de nem robbant fel. KĂ©t bomba az AlsĂłkikötõ sor - Csanádi utca keresztezõdĂ©sĂ©ben a Tisza töltĂ©sĂ©re esett, de a második bomba itt sem robbant fel. NĂ©gy bomba az Ăşjszegedi Kendergyár terĂĽletĂ©n robbant, a gĂ©p- Ă©s kazánház teljesen elpusztult, Ăgy az energiahiány miatt a gyár további termelĂ©sĂ©t megbĂ©nĂtotta. Egy bomba a közĂşti hĂd vĂzmĂ©rcĂ©je mellett a Tiszában robbant, megrongált a hĂd pillĂ©rĂ©t, de a detonáciĂł sĂşlyos károkat okozott a MĂşzeum Ă©pĂĽletĂ©ben, a Tisza ĂšszĂł EgyesĂĽlet ĂşszĂłházában Ă©s három halászbárkán is.

Hosszabb szĂĽnet után augusztus 20-án Ă©rte a várost Ăşjabb támadás. Hat bombázĂłgĂ©p 10 Ăłra 20 perctõl több hullámban 50 rombolĂłbombát dobott le. A cĂ©l ismĂ©t a rendezõ pályaudvar Ă©s az utászlaktanya volt, de az alsĂłvárosi DobĂł-Pálfy-NyĂl Ă©s FöldmĂ»ves utca által határolt nyolc utcába, a Mátyás tĂ©rhez közel hullottak a bombák. A SzabadsajtĂł, Kisfaludy Ă©s Pálfy utcákban 60 ház romba dõlt, 100 ház megsĂ©rĂĽlt Ă©s 185 ház cserĂ©prongálĂłdást szenvedett. A romok alatt meghalt 15, Ă©s megsebesĂĽlt 9 fõ. A SzabadsajtĂł utca 26. sz. alatti ház pincĂ©jĂ©ban 15 ember szorongott a körzeti lĂ©gĂłpincĂ©ben, de a házat is találat Ă©rte: közĂĽlĂĽk 5-öt sikerĂĽlt Ă©lve kimenteni, mĂg 10 embert csak holtan ástak ki.
A negyedik támadás augusztus 24-Ă©n a vasĂşti hĂd elpusztĂtását cĂ©lozta. Ekkor 9 Ăłra 45 perckor 49 gĂ©p intĂ©zett támadást a város ellen Ă©s 190 rombolĂł Ă©s gyĂşjtĂłbombát szĂłrtak le. Az 58 bombabecsapĂłdás szinte körbepásztázta a vasĂşti hidat, de az mĂ©g használhatĂł maradt. Az Ăşjszegedi Kendergyárat 22 találat Ă©rte, Ă©s másodszor szenvedett sĂşlyos károkat. A Mezõgazdasági Köztárak Ă©s a Futura Ă©pĂĽleteiben nagy mennyisĂ©gĂ» gabona Ă©s olajos mag semmisĂĽlt meg, mĂ©g egy hĂłnap mĂşlva is parázslott a sok elĂ©gett olajos mag. Romba dõlt 38 Ă©pĂĽlet, közöttĂĽk 6 emeletes ház, a Tisza-pályaudvari vámház, sĂşlyosan rongálĂłdott ĂşjbĂłl a Piarista Gimnázium, a Gyálai Ăşti vámház, a szennyvĂz-szivattyĂştelep, a vĂzmĂ»telep stb. A szemĂ©lyi áldozatok száma: 5 halott Ă©s 5 sebesĂĽlt.
Az ötödik támadás augusztus 29-Ă©n 10 Ăłra 25 perckor Ă©rte Szegedet, 42 gĂ©p mintegy 400 bombát dobott le akkor. A Szeged-pályaudvar, a Tisza-pályaudvar, a Hangya-raktárak, Közraktárak Rt., a magyar PetrĂłleum Rt. Szõregi telepe volt a bombázási cĂ©l, de tovább bombázták a vasĂşti hidat is. Ăšj cĂ©lpont volt Felsõváros, ahol már ekkor a nĂ©met rádiĂładĂłt kerestĂ©k, de itt a bombák a Tisza-parti rĂ©szen hullottak: 5 bomba a Tiszában robbant, több telitalálatot kapott a vĂzi cserkĂ©sztelep (ma vizitelep) a tápĂ©i vámház Ă©s a Levente sportpálya (ma SZEOL-stadion) terĂĽlete. A nagyállomáson több telitalálatot kapott egy nĂ©met
szerelvĂ©ny, amely sorozat- Ă©s ködvetõ lõszerrel volt megrakva. A robbanások ereje a lövedĂ©keket százszámra röpĂtette szĂ©t a városba Ă©s városon kĂvĂĽl. Ă–sszesen 400 vagon (40 ezer mázsa) termĂ©ny semmisĂĽlt meg: bĂşza, rozs, bab, borsĂł, hagyma, paprikaörlemĂ©ny, bor stb.

A hatodik amerikai lĂ©gitámadás szeptember 3-án 10 Ăłra 45 perckor volt, ekkor 42 gĂ©p 130 rombolĂłbombát dobott le. Hatását Ă©s következmĂ©nyĂ©t tekintve ez volt a legpusztĂtĂłbb bombázás, fõkĂ©nt a bombatalálatok pontossága miatt. Három centruma volt: AlsĂłvároson kisebb károk voltak, itt a Paprika utcában három ház kapott találatot. A vasĂşti hĂd ekkor pusztult el: a hidat 8 bomba-telitalálat Ă©rte, a 2-3. pillĂ©r közötti rĂ©szen a Tiszába omlott. A szegedi oldal töltĂ©srendszerĂ©t 8, az Ăşjszegedi árteret 27, az Ăşjszegedi töltĂ©srendszert 3 találat Ă©rte, mind a hĂd közvetlen közelĂ©ben. Elpusztult a Gyermekklinika, amelybõl elõzõ napokban költöztettĂ©k ki a gyermekeket az Ă©pĂĽlet 7 találatot kapott. A Gyermekklinika mellett levõ vĂzmĂ»telep 5 találatot kapott, amely teljesen romba döntötte. A bombázás harmadik centruma a Csillag tĂ©r környĂ©ke volt. Ă–sszesen 64 ház dõlt össze Ă©s 258 sĂ©rĂĽlt meg, 50 halottat Ă©s 50 sebesĂĽltet számoltak meg. Ezt a körzetet már másodszor bombázták, amelynek oka, hogy egy Csillag tĂ©ri kis házban volt a nĂ©metek 727-es számĂş katonai rádióállomása. Ez az adóállomás a balkáni nĂ©met hadsereg Ă©s BĂ©cs között a kapcsolatot tartotta, Ă©s ezt kerestĂ©k az amerikai bombázĂłk.
Az amerikai bombatámadások összesĂtĂ©se: halottak száma 146, sebesĂĽltek száma 122, lakhatatlan közĂ©pĂĽlet 29, lakhatatlan magánĂ©pĂĽlet 181, kibombázott családok száma 660, ledobott rombolĂł Ă©s gyĂşjtĂł bombás száma 982. A bombázások polgári áldozatainak száma összesen 146 fõ. A bombázások által okozott kár is igen magas: 125 milliĂł 751 ezer 832 pengõ, amely 1944 szeptemberĂ©ben megfelelt Szeged város 1944-re tervezett egĂ©sz Ă©vi bevĂ©tele tĂzszeresĂ©nek."
Forrás:
Dr. Kanyó Ferenc tanulmánya az MSZMP Csongrád megyei Bizottsága Oktatási
Igazgatósága évkönyvében, 1983.
Hozzászólások Kedves Olvasó! Jelentkezzen be és akkor hozzászólhat a témához!
Breitner RĂłbert 2013 January 13, Sunday, 10:49:32
T.cĂm! SzeretnĂ©m a LĂ©gi háborĂş cikk sorozatot kĂ©pekkel olvasni. KĂ©rem, tájĂ©koztasson, hogy it kell tennem ennek Ă©rdekĂ©ben. Ăśdvözlettel Breitner RĂłbert