(MTI) - SĂşlyos bizalmi válsággal fenyegeti NĂ©metországban a konzervatĂv CDU/CSU pártszövetsĂ©g Ă©s a szociáldemokrata SPD kĂ©t hĂłnapja megalakult koalĂciĂłját egy SPD-s politikus gyermekpornográfiával összefĂĽggõ ĂĽgye, amelybe belebukott egy CSU-s miniszter.
    Hans-Peter Firedrich mezõgazdasági és élelmezésügyi miniszter pénteken mondott le. Azért kényszerült távozásra, mert az SPD egy közleményébõl kiderült, hogy az elõzõ kormány belügyminisztereként tavaly októberben bizalmasan tájékoztatta az SPD elnökét arról, hogy egy nemzetközi ügyészségi vizsgálatban felmerült Sebastian Edathy SPD-s képviselõ neve.
    Miután ezt a szociáldemokraták csütörtökön nyilvánosságra hozták, felmerült, hogy Friedrich szolgálati titkot sértett, és az SPD elnöke, Sigmar Gabriel tájékoztatása akár az ügyészségi eljárás akadályozásának is minõsülhet. A miniszter körül 24 órán belül elfogyott a levegõ, és végül a bizalom hiányára hivatkozva lemondott.
    Friedrich távozása a hĂ©t vĂ©gĂ©n a nagykoalĂciĂłs kormány elsõ komoly válságához vezetett. Horst Seehofer, a CSU elnöke egy szombati pártĂ©rtekezleten magyarázatot követelt az SPD vezetõinek "szĂłszátyárkodására" Ă©s ellentmondásos nyilatkozataikra. HangsĂşlyozta, hogy alaposan át kell tekinteni a szociáldemokratákkal kezdett kormányzati egyĂĽttmĂ»ködĂ©st.
    A CDU egyik alelnöke, Armin Laschet egy vasárnapi lapinterjĂşban már azt követelte, hogy minden SPD-s vezetõ, aki tudott arrĂłl, hogy egy kollĂ©gájuk ellen nyomoznak, amiĂ©rt "meztelen kisfiĂşkrĂłl kĂ©szĂĽlt kĂ©peket rendelt" az interneten, tegyen bĂrĂłság elõtti, Ăşgynevezett eskĂĽt helyettesĂtõ nyilatkozatot, hogy nem figyelmeztette a gyanĂşsĂtottat.
    Thomas Oppermann, az SPD parlamenti frakciĂłvezetõje, aki a párt csĂĽtörtöki közlemĂ©nyĂ©t kiadta, egy vasárnapi interjĂşban hangsĂşlyozta, hogy nem akartak ártani a miniszternek, Ă©s a közlemĂ©ny kiadása elõtt mĂ©g a szöveget is egyeztettĂ©k vele. Opermann kifejezte a remĂ©nyĂ©t, hogy a koalĂciĂłs pártok hamarosan folytatják a kölcsönös bizalmon alapulĂł kormányzati egyĂĽttmĂ»ködĂ©st.
    A tĂ©ma azonban egyhamar nem kerĂĽl le a napirendrõl. Maga a frakciĂłvezetõ is jelezte, hogy szerdán a Bundestagnak, a törvĂ©nyhozás alsĂłházának plenáris ĂĽlĂ©sĂ©n beszĂ©l majd az Edathy-ĂĽgyrõl. A CDU a belĂĽgyi bizottság ĂĽlĂ©sĂ©n kĂván tárgyalni az esetrõl, Ă©s meg akarják hallgatni Jörg ZierckĂ©t, a szövetsĂ©gi bĂ»nĂĽgyi hivatal (BKA) elnökĂ©t. Az õ szerepe azĂ©rt fontos, mert az SPD közlemĂ©nye szerint Oppermann kapcsolatba lĂ©pett vele, arra kĂ©rve, hogy erõsĂtse meg a Friedrichtõl származĂł Ă©rtesĂĽlĂ©st. Zierke viszont ezt tagadja.
    Opperman a Bild cĂmĂ» lapnak adott interjĂşban az ellentmondás magyarázatakĂ©nt elmondta, hogy telefonon közölte a BKA elnökĂ©vel, hogy a pártvezetĂ©s mit tudott meg Hans-Peter Friedrichtõl, Ă©s abbĂłl, hogy Jörg Zierke nem kommentálta az Ă©rtesĂĽlĂ©st, arra következtetett, hogy valĂłban eljárás indulhat Edathy ellen. Mindennek tisztázása pedig a kormányalakĂtás közepette, a rossz szemĂ©lyi döntĂ©sek elkerĂĽlĂ©se cĂ©ljábĂłl igen fontos volt - mondta az SPD frakciĂłvezetõje, felidĂ©zve, hogy akkoriban Sebastian Edathy találkozĂłt kĂ©rt tõle, Ă©s ismertette "karrierkĂvánságait".
    Sebastian Edathy irodáját és több ingatlanát múlt hétfõn kutatták át a hannoveri ügyészség nyomozói. A képviselõ két nappal korábban, szombaton közölte, hogy egészségi okok miatt lemond mandátumáról. A házkutatásról megjelentek sajtóértesülések, miszerint a politikus ellen gyermekpornográfiának minõsülõ dokumentumok birtoklása miatt indult eljárás. Edathy közleményben reagált, hangsúlyozta, hogy nem követett el törvénysértést.
    Thomas Oppermann csĂĽtörtöki közlemĂ©nyĂ©ben kiemelte, hogy miután Friedrich Ă©rtesĂtette a Kanadában indĂtott nyomozásrĂłl Gabrielt, a pártelnök csak az akkori frakciĂłvezetõt, Frank-Walter Steinmeiert Ă©s õt, a frakciĂł akkori igazgatĂłját avatta be, Ă©s az informáciĂłt bizalmasan kezeltĂ©k.
    Oppermann közlemĂ©nye után az ellenzĂ©k azonnal Hans-Peter Friedrich lemondását követelte, a berlini ĂĽgyĂ©szsĂ©g pedig Ăşgynevezett elõzetes eljárást kezdett annak megállapĂtására, hogy fennáll-e a szolgálati titok megsĂ©rtĂ©sĂ©nek gyanĂşja. EgybehangzĂł Ă©rtesĂĽlĂ©sek szerint Angela Merkel kancellár pĂ©nteken szemĂ©lyesen közölte a miniszterrel, hogy haladĂ©ktalanul le kell mondania.
    Az Edathy elleni nyomozásrĂłl a hannoveri ĂĽgyĂ©szsĂ©g elõször pĂ©nteken adott rĂ©szletes tájĂ©koztatást. Az eddig feltárt adatok szerint a politikus 2005 Ă©s 2010 között 9 alkalommal összesen 31 fĂ©nykĂ©psorozatot rendelt az interneten egy kanadai terjesztõtõl 9-14 Ă©v közötti meztelen fiĂşkrĂłl. Az egyelõre nem állapĂthatĂł meg teljes biztonsággal, hogy ezeknek az anyagoknak a beszerzĂ©se Ă©s birtoklása a gyermekpornográfia bĂĽntetendõ kategĂłriájába tartozik-e.
    A nyomozás vezetõje, Jörg Fröhlich egyebek mellett közölte, hogy igen kevĂ©s bizonyĂtĂ©kot találtak a házkutatások során. Azt a sajtóértesĂĽlĂ©st nem erõsĂtette meg, hogy használhatatlanná tett adathordozĂłkat találtak. Ugyanakkor megjegyezte, hogy az átkutatott ingatlanokban korábban minden bizonnyal több számĂtĂłgĂ©pet használtak annál, mint amennyit lefoglaltak.
    Sebastian Edathy a Spiegel Online hĂrportálnak nyilatkozva hangsĂşlyozta, hogy nem semmisĂtett meg bizonyĂtĂ©kokat Ă©s senkitõl nem kapott informáciĂłt az ellene indĂtott nyomozásrĂłl. Azokat a hĂreket, amelyek szerint ĂĽgyvĂ©dje már a nyomozás elsõ napjaiban jelentkezett a hannoveri ĂĽgyĂ©szsĂ©gnĂ©l, hogy kipuhatolja, indult-e eljárás ĂĽgyfele ellen, azzal magyarázta, hogy a kanadai nyomozásrĂłl szĂłlĂł hĂrek hatására megbĂzta jogi kĂ©pviselõjĂ©t, hogy lĂ©pjen kapcsolatba az illetĂ©kes hatĂłságokkal, Ă©s jelezze, adott esetben mindenben hajlandĂł egyĂĽttmĂ»ködni velĂĽk.
Hozzászólások Kedves Olvasó! Jelentkezzen be és akkor hozzászólhat a témához!